Książki o psychoterapii

Na poniższej stronie znajdziesz listę polecanych przeze mnie książek. Kieruję te rekomendacje zarówno do osób interesujących się psychologią czy psychoterapią ale również psychoterapeutów.

Książki o psychoterapii – moje rekomendacje (alfabetycznie autorzy)

Szymon Chrząstowski „Narracyjna terapia więzi. Przewodnik psychoterapeuty par”

Narracyjna terapia więzi - okładka książki

Wydawnictwo Naukowe PWN SA, rok wydania: 2021

O ile na rynku wydawniczym można bez problemu znaleźć książki o psychoterapii poświęconej pracy z indywidualnym pacjentem o tyle trudno liczba pozycji poświęconych terapii par jest ograniczona. Tym bardziej ucieszył mnie fakt wydania przez PWN książki polskiego autora.

Na wstępie Szymon Chrząstowski porządkuje kwestie teoretyczne i pojęciowe. Przede wszystkim dokładnie wyjaśnia czym się różni narracyjna terapia więzi od terapii narracyjnej. W tej części książki wskazuje również różnice czy podobieństwa między narracyjną terapią więzi a podejściem systemowym czy behawioralno poznawczym.

Kolejne rozdziały dotyczą już praktyki: budowania poczucia bezpieczeństwa w gabinecie, diagnozy, rozważania zmian oraz kończenia procesu terapii oraz wspierania w utrzymaniu zmiany.

Autor nie snuje nudnych naukowych rozważań – zamiast tego wplata w tekst swoje anegdoty, historie z wędrówek po górach oraz opisy dzieł sztuki. Wszystko to sprawia, że książka poza tym, że zawiera opis wielu przydatnych praktycznych technik, jest pozycją, którą się czyta z dużym zainteresowaniem.

Mocno rekomenduję – jeśli chodzi o studentów psychoterapii – to jej lektura może być przydatna również dla osób, które pracują tylko z pacjentami indywidualnymi.

Zofia Milska-Wrzosińska (red.) „Psychoterapia dziś. Rozmowy”

Psychoterapia dziś - okładka książki

Wydawnictwo Naukowe PWN SA. Rok wydania: 2018.

Chyba najlepsza książka na temat psychoterapii skierowana do osób, które w tym temacie są kompletnie zielone.

Jeśli interesuje Cię na czym polega psychoterapia, kto może zostać psychoterapeutą (jakie powinien mieć predyspozycje ale również i przygotowanie), jakie są naukowe dowody skuteczności działania psychoterapii to jest to książka dla Ciebie.

„Psychoterapia dziś…” to zapis rozmów z różnymi psychoterapeutami i superwizorami psychoterapii na co dzień współpracującymi z Laboratorium Psychoedukacji. W książce poruszane są tematy związane z bardzo różnymi obszarami: psychoterapią traumy, psychoterapią par, szkoleniem psychoterapeutów, psychoterapią grupową, psychoterapią okołoporodową, aktualną wiedzą na temat ludzkiej psychiki.

Wszystko jest tłumaczone w sposób przystępny i zrozumiały dla osoby, która wcześniej w żaden sposób nie miała do czynienia z psychologią. Z mojej strony rekomenduję tę pozycję zwłaszcza osobom, dla których psychoterapia to tzw. czarna magia.

W serwisie Lubimyczytac.pl książka ma średnią ocenę 7,2/10.

Wiktor Sedlak „Superego, ideały ego i ślepe plamki psychoanalityka. Emocjonalny rozwój klinicysty”

Wiktor Sedlak - Superego, ideały ego i ślepe plamki psychoanalityka - okładka książki

Wydawnictwo Imago, rok wydania: 2021 (Gdańsk).

Ciekawa książka napisana przez polskiego psychoanalityka, który na co dzień pracuje w Wielkiej Brytanii. Duży nacisk w tej pozycji kładziony jest na analizę przeciwprzeniesienia i możliwości wykorzystania tej analizy w prowadzeniu terapii.

Wiktor Sedlak nie tylko wprowadza czytelnika w ramy teoretyczne (analizując artykuły freudystów czy analityków ze szkoły Melanie Klein) ale również dzieli się swoimi przypadkami klinicznymi. Pokazuje w jaki sposób dzięki rosnącemu doświadczeniu analityka jest w stanie innym okiem spojrzeć na swoje niepowodzenia terapeutyczne sprzed kilkunastu lat.

Interesująca książka – zwłaszcza dla osób, które są ciekawe w jaki sposób pracują psychoanalitycy. Sporo również odniesień do analizy snów i ich możliwości wykorzystania w pracy z pacjentem.

Bartosz Zalewski, Hanna Pinkowska Zielińska (red.) „Diagnoza par w różnych podejściach”

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.

Kolejna ciekawa książka napisana przez polskich autorów dotycząca terapii par. Tym razem poruszany jest temat diagnozy. Dzięki lekturze tej pozycji można całkiem nieźle zrozumieć w jaki sposób diagnozują psychoterapeuci pracujący w różnych nurtach, na co zwracają uwagę przy pierwszych spotkaniach z pacjentami, jak wygląda formułowanie celów terapii.

Swoją wiedzą dzielą się autorzy pracujących w takich nurtach jak: psychoanalityczny (dużo powiązań z psychodynamicznym), poznawczo behawioralny, systemowy, narracyjna terapia więzi.

Dodatkowo książka jest wzbogacona o rozdział poświęcony prowadzeniu terapii w formie on-line. W czasach kiedy ta forma pracy staje się coraz bardziej popularna a brakuje powszechnie uznawanych standardów pracy, cieszy fakt, że temat zaczął pojawiać się w publikacjach naukowych.

Bardzo przydatna pozycja, którą rekomenduję wszystkim osobom, którzy chcą się doskonalić w pracy terapeutycznej z parami.