Książki o psychoterapii

Na poniższej stronie znajdziesz listę polecanych przeze mnie książek. Kieruję te rekomendacje zarówno do osób interesujących się psychologią czy psychoterapią ale również psychoterapeutów.

Książki o psychoterapii – moje rekomendacje (alfabetycznie autorzy)

Szymon Chrząstowski “Narracyjna terapia więzi. Przewodnik psychoterapeuty par”

Narracyjna terapia więzi - okładka książki

Wydawnictwo Naukowe PWN SA, rok wydania: 2021

O ile na rynku wydawniczym można bez problemu znaleźć książki o psychoterapii poświęconej pracy z indywidualnym pacjentem o tyle trudno liczba pozycji poświęconych terapii par jest ograniczona. Tym bardziej ucieszył mnie fakt wydania przez PWN książki polskiego autora.

Na wstępie Szymon Chrząstowski porządkuje kwestie teoretyczne i pojęciowe. Przede wszystkim dokładnie wyjaśnia czym się różni narracyjna terapia więzi od terapii narracyjnej. W tej części książki wskazuje również różnice czy podobieństwa między narracyjną terapią więzi a podejściem systemowym czy behawioralno poznawczym.

Kolejne rozdziały dotyczą już praktyki: budowania poczucia bezpieczeństwa w gabinecie, diagnozy, rozważania zmian oraz kończenia procesu terapii oraz wspierania w utrzymaniu zmiany.

Autor nie snuje nudnych naukowych rozważań – zamiast tego wplata w tekst swoje anegdoty, historie z wędrówek po górach oraz opisy dzieł sztuki. Wszystko to sprawia, że książka poza tym, że zawiera opis wielu przydatnych praktycznych technik, jest pozycją, którą się czyta z dużym zainteresowaniem.

Mocno rekomenduję – jeśli chodzi o studentów psychoterapii – to jej lektura może być przydatna również dla osób, które pracują tylko z pacjentami indywidualnymi.

Zofia Milska-Wrzosińska (red.) “Psychoterapia dziś. Rozmowy”

Psychoterapia dziś - okładka książki

Wydawnictwo Naukowe PWN SA. Rok wydania: 2018.

Chyba najlepsza książka na temat psychoterapii skierowana do osób, które w tym temacie są kompletnie zielone.

Jeśli interesuje Cię na czym polega psychoterapia, kto może zostać psychoterapeutą (jakie powinien mieć predyspozycje ale również i przygotowanie), jakie są naukowe dowody skuteczności działania psychoterapii to jest to książka dla Ciebie.

“Psychoterapia dziś…” to zapis rozmów z różnymi psychoterapeutami i superwizorami psychoterapii na co dzień współpracującymi z Laboratorium Psychoedukacji. W książce poruszane są tematy związane z bardzo różnymi obszarami: psychoterapią traumy, psychoterapią par, szkoleniem psychoterapeutów, psychoterapią grupową, psychoterapią okołoporodową, aktualną wiedzą na temat ludzkiej psychiki.

Wszystko jest tłumaczone w sposób przystępny i zrozumiały dla osoby, która wcześniej w żaden sposób nie miała do czynienia z psychologią. Z mojej strony rekomenduję tę pozycję zwłaszcza osobom, dla których psychoterapia to tzw. czarna magia.

W serwisie Lubimyczytac.pl książka ma średnią ocenę 7,2/10.

Wiktor Sedlak “Superego, ideały ego i ślepe plamki psychoanalityka. Emocjonalny rozwój klinicysty”

Wiktor Sedlak - Superego, ideały ego i ślepe plamki psychoanalityka - okładka książki

Wydawnictwo Imago, rok wydania: 2021 (Gdańsk).

Ciekawa książka napisana przez polskiego psychoanalityka, który na co dzień pracuje w Wielkiej Brytanii. Duży nacisk w tej pozycji kładziony jest na analizę przeciwprzeniesienia i możliwości wykorzystania tej analizy w prowadzeniu terapii.

Wiktor Sedlak nie tylko wprowadza czytelnika w ramy teoretyczne (analizując artykuły freudystów czy analityków ze szkoły Melanie Klein) ale również dzieli się swoimi przypadkami klinicznymi. Pokazuje w jaki sposób dzięki rosnącemu doświadczeniu analityka jest w stanie innym okiem spojrzeć na swoje niepowodzenia terapeutyczne sprzed kilkunastu lat.

Interesująca książka – zwłaszcza dla osób, które są ciekawe w jaki sposób pracują psychoanalitycy. Sporo również odniesień do analizy snów i ich możliwości wykorzystania w pracy z pacjentem.

Bartosz Zalewski, Hanna Pinkowska Zielińska (red.) “Diagnoza par w różnych podejściach”

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.

Kolejna ciekawa książka napisana przez polskich autorów dotycząca terapii par. Tym razem poruszany jest temat diagnozy. Dzięki lekturze tej pozycji można całkiem nieźle zrozumieć w jaki sposób diagnozują psychoterapeuci pracujący w różnych nurtach, na co zwracają uwagę przy pierwszych spotkaniach z pacjentami, jak wygląda formułowanie celów terapii.

Swoją wiedzą dzielą się autorzy pracujących w takich nurtach jak: psychoanalityczny (dużo powiązań z psychodynamicznym), poznawczo behawioralny, systemowy, narracyjna terapia więzi.

Dodatkowo książka jest wzbogacona o rozdział poświęcony prowadzeniu terapii w formie on-line. W czasach kiedy ta forma pracy staje się coraz bardziej popularna a brakuje powszechnie uznawanych standardów pracy, cieszy fakt, że temat zaczął pojawiać się w publikacjach naukowych.

Bardzo przydatna pozycja, którą rekomenduję wszystkim osobom, którzy chcą się doskonalić w pracy terapeutycznej z parami.

Alice Miller “Dramat udanego dziecka”

Alice Miller - Dramat udanego dziecka - okładka książki

Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2007.

Pozycja, która może zarówno zainteresować terapeutów jak i osoby, które poszukają pomocy psychologicznej.

Dla terapeutów “Dramat udanego dziecka” to ważne przestroga przed tym, że nieprzepracowane potrzeby i schematy z własnego dzieciństwa mogą wpływać na prowadzenie przez nich terapii:

Kiedy rodzice nie widzieli naszych zaspokojonych potrzeb wtedy istnieje ryzyko, że ta nieuświadomiona sytuacja z własnego dzieciństwa będzie przenoszona na pacjentów. Wówczas głęboko wyparte potrzeby terapeuty mogłyby skłonić do próby podporządkowania słabszej istoty (PR: którą w tym przypadku jest pacjent, cytat lekko przeredagowany – ale tak żeby zachować sens wyciętych zdań)

Z kolei dla innych osób lektura książki Alice Miller pozwala zrozumieć czemu niektóre osoby mające na pozór udane dzieciństwo, osoby które są grzeczne, osiągały dobre wyniki w nauce, wkładały dużo energii w to, żeby realizować cele, które de facto zostały postawione im przez rodzicom, później mierzą się z depresją. Autorka w bardzo przystępny sposób (zwłaszcza jak na psychoanalityczkę) opisuje proces odchodzenia od prawdziwego JA i tworzenia fałszywego self. Chciałoby się, żeby każdy psychoanalityk potrafił tak konkretnie i przystępnie przedstawiać swoje przemyślenia.

Bardzo treściwa acz krótka pozycja – liczy sobie 107 stron. Według mnie jedna z tych pozycji, które można określić jako niezbędnik przyszłego psychoterapeuty.

Irving Yalom “Dar terapii”

Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2021.

To według mnie pozycja, którą jako pierwszą w kolejności powinien czytać student studium psychoterapii. Yalom radzi się bezcennymi radami, które pozwalają lepiej zrozumieć proces terapii i uwrażliwiają na to, co “tu i teraz” w gabinecie odbywa się w relacji terapeutycznej. Jak w każdej książce dużo jest tutaj samego Yaloma – jego osobistych doświadczeń i poglądów. Czasami są to poglądy, które mogą szokować (typu rozdział o odwiedzaniu pacjentów w domu). Żeby łamać reguły trzeba je znać – Yalom jako psychoterapeuta i psychiatra z kilkudziesięcioletnim stażem pewnie jak mało kto jest w stanie określić, kiedy można jako terapeuta postąpić niestandardowo.

Książka w formie krótkich rozdziałów. W sam raz dla osób, które nie mają więcej niż 10 minut dziennie czasu na czytanie.

Bardzo polecam. Sam czytam już chyba 3 raz i jestem pewien, że wielokrotnie będę do niej wracał.