Książki o psychoterapii

Na poniższej stronie znajdziesz listę polecanych przeze mnie książek. Kieruję te rekomendacje zarówno do osób interesujących się psychologią czy psychoterapią ale również psychoterapeutów.

Książki o psychoterapii – moje rekomendacje (alfabetycznie autorzy)

Szymon Chrząstowski „Narracyjna terapia więzi. Przewodnik psychoterapeuty par”

Narracyjna terapia więzi - okładka książki

Wydawnictwo Naukowe PWN SA, rok wydania: 2021

O ile na rynku wydawniczym można bez problemu znaleźć książki o psychoterapii poświęconej pracy z indywidualnym pacjentem o tyle trudno liczba pozycji poświęconych terapii par jest ograniczona. Tym bardziej ucieszył mnie fakt wydania przez PWN książki polskiego autora.

Na wstępie Szymon Chrząstowski porządkuje kwestie teoretyczne i pojęciowe. Przede wszystkim dokładnie wyjaśnia czym się różni narracyjna terapia więzi od terapii narracyjnej. W tej części książki wskazuje również różnice czy podobieństwa między narracyjną terapią więzi a podejściem systemowym czy behawioralno poznawczym.

Kolejne rozdziały dotyczą już praktyki: budowania poczucia bezpieczeństwa w gabinecie, diagnozy, rozważania zmian oraz kończenia procesu terapii oraz wspierania w utrzymaniu zmiany.

Autor nie snuje nudnych naukowych rozważań – zamiast tego wplata w tekst swoje anegdoty, historie z wędrówek po górach oraz opisy dzieł sztuki. Wszystko to sprawia, że książka poza tym, że zawiera opis wielu przydatnych praktycznych technik, jest pozycją, którą się czyta z dużym zainteresowaniem.

Mocno rekomenduję – jeśli chodzi o studentów psychoterapii – to jej lektura może być przydatna również dla osób, które pracują tylko z pacjentami indywidualnymi.

Zofia Milska-Wrzosińska (red.) „Psychoterapia dziś. Rozmowy”

Psychoterapia dziś - okładka książki

Wydawnictwo Naukowe PWN SA. Rok wydania: 2018.

Chyba najlepsza książka na temat psychoterapii skierowana do osób, które w tym temacie są kompletnie zielone.

Jeśli interesuje Cię na czym polega psychoterapia, kto może zostać psychoterapeutą (jakie powinien mieć predyspozycje ale również i przygotowanie), jakie są naukowe dowody skuteczności działania psychoterapii to jest to książka dla Ciebie.

„Psychoterapia dziś…” to zapis rozmów z różnymi psychoterapeutami i superwizorami psychoterapii na co dzień współpracującymi z Laboratorium Psychoedukacji. W książce poruszane są tematy związane z bardzo różnymi obszarami: psychoterapią traumy, psychoterapią par, szkoleniem psychoterapeutów, psychoterapią grupową, psychoterapią okołoporodową, aktualną wiedzą na temat ludzkiej psychiki.

Wszystko jest tłumaczone w sposób przystępny i zrozumiały dla osoby, która wcześniej w żaden sposób nie miała do czynienia z psychologią. Z mojej strony rekomenduję tę pozycję zwłaszcza osobom, dla których psychoterapia to tzw. czarna magia.

W serwisie Lubimyczytac.pl książka ma średnią ocenę 7,2/10.

Wiktor Sedlak „Superego, ideały ego i ślepe plamki psychoanalityka. Emocjonalny rozwój klinicysty”

Wiktor Sedlak - Superego, ideały ego i ślepe plamki psychoanalityka - okładka książki

Wydawnictwo Imago, rok wydania: 2021 (Gdańsk).

Ciekawa książka napisana przez polskiego psychoanalityka, który na co dzień pracuje w Wielkiej Brytanii. Duży nacisk w tej pozycji kładziony jest na analizę przeciwprzeniesienia i możliwości wykorzystania tej analizy w prowadzeniu terapii.

Wiktor Sedlak nie tylko wprowadza czytelnika w ramy teoretyczne (analizując artykuły freudystów czy analityków ze szkoły Melanie Klein) ale również dzieli się swoimi przypadkami klinicznymi. Pokazuje w jaki sposób dzięki rosnącemu doświadczeniu analityka jest w stanie innym okiem spojrzeć na swoje niepowodzenia terapeutyczne sprzed kilkunastu lat.

Interesująca książka – zwłaszcza dla osób, które są ciekawe w jaki sposób pracują psychoanalitycy. Sporo również odniesień do analizy snów i ich możliwości wykorzystania w pracy z pacjentem.