Kategorie
Książki

Peter Levine: autobiografia twórcy Somatic Experiencing®

Peter Levine autobiografia

Peter A. Levine “An autobiography of trauma. A healing journey”.

Jeśli złapiemy losowo wybranego terapeutę na konferencji psychoterapeutów o traumie, to pytając go o znanych badaczy i teoretyków traumy, praktycznie nie ma szans, żeby nie wspomniał o Peterze Levine. Peter Levine dla teorii leczenia traumy jest kimś niczym Michael Jackson w świecie muzyki w latach 90. Nic dziwnego, że z dużym zaciekawieniem wiele osób czekało na jego autobiografię (która była promowana w licznych podcastach, w których Levine opowiadał, że podzieli się naprawdę intymnymi treściami).

Co tam mamy w środku?

I tak: intymnych historii i treści, którymi większość osób nie chciałaby się podzielić ze światem jest naprawdę dużo. Od historii przeżytego gwałtu, przez traumę wczesno dziecięcą, po późniejsze sytuacje z rodzicami, kiedy Levine miał już więcej lat (nie spojleruję, więc bez szczegółów). Taki bagaż doświadczeń sprawia, że chyba nikogo nie dziwi to, że Levine poświęcił swoje życie na badanie efektów traumy i metod leczenia. W końcu sam też chciał sobie pomóc.

Część rozdziałów budziła u mnie bardzo mieszane odczucia. Chociażby “konwersacje z Einsteinem”, czy historie dotyczące praktyk szamańskich. Czy część książki, w której Levine opisuje swoje romanse z różnymi kobietami.

Mnie w książce przede wszystkim brakowało opisu powstawania metody Somatic Experiencing®. A nawet nie tyle co metody SE ale być może kształtowania się podejścia Levine’a do traumy. Częściowo dzieli się takimi opisami… ale mam wrażenie, że czegoś mi tu zabrakło.

Za to dobrze mi się przechodziło przez rozdziały związane z intelektualnymi inspiracjami autora “Obudźcie tygrysa”.

Trochę to nieskładny tekst… ale podobne odczucia budziła moja lektura autobiografii Petera Levine’a. Były momenty, które naprawdę przykuwały moją uwagę, inne nużyły.

Czy polecam?

Jeśli mogę komuś polecić tę książkę to wydaje mi się, że może ona przede wszystkim interesować terapeutów. A czy będzie interesująca dla odbiorcy spoza tej grupy? Ciężko mi ocenić, mam poważne wątpliwości. Jeśli się zdecydowałeś/aś to książkę możesz zamówić przez Amazon.pl

Jeśli jesteś osobą, która do tej pory nie zetknęła się z lekturą żadnej z książek Levine’a to raczej bym polecał Ci zacząć od “Obudźcie tygrysa”.

Jeśli szukasz innych książek o traumie to zajrzyj tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *